MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Strefy czasowe na świecie. W której strefie czasowej jest Polska, a w której USA? Wszystko, co warto wiedzieć o obowiązującym podziale

Redakcja
W różnych miejscach na świecie zegary wskazują inną godzinę – o tym, dlaczego tak się dzieje, przeczytacie w naszym artykule.
W różnych miejscach na świecie zegary wskazują inną godzinę – o tym, dlaczego tak się dzieje, przeczytacie w naszym artykule. mikekwok / iStock / Getty Images Plus
Różnice czasu na świecie – szczególnie te znaczne – to zmora wszystkich podróżników. Czy wiesz, ile jest stref czasowych na świecie i w której z nich leży Polska i czym jest czas uniwersalny? Sprawdź, jaka różnica czasu czeka cię podczas najbliższej wyprawy i przygotuj się na nią mentalnie, zanim wyruszysz w nieznane.

Spis treści

Ile jest stref czasowych na świecie? Mapa

Na świecie istnieją 24 strefy czasowe, czyli wyznaczone obszary, o szerokości ok. 15 stopni długości geograficznej, choć dla wygody ludzi zamieszkujących niektóre państwa – nieco zmodyfikowane. W każdym punkcie zlokalizowanym na tym samym południku obowiązuje ten sam czas lokalny, co dobrze obrazuje poniższa mapa:

Strefy czasowe na świecie
Mapa świata z podziałem na strefy czasowe.

Domena publicznaWikipedia.org / UnaitxuGV, Heitordp and others / Domena publiczna

Na wprowadzenie takiego podziału czasu zdecydowano się w 1884 roku. Pierwszą strefę czasową, czyli czas uniwersalny, wyznacza południk zerowy (przechodzący przez punkt w londyńskiej dzielnicy Greenwich). Pierwsza strefa czasowa oznaczana jest często skrótem UTC (Universal Time Coordinated, w Polsce: uniwersalny czas koordynowany) lub GMT (Greenwich Mean Time, w Polsce: czas w Greenwich). Czas UTC odmierzany jest przez niesamowicie dokładne zegary atomowe z dokładnością do jednej nanosekundy.

Czas uniwersalny jest podstawą dla pozostałych stref czasowych na świecie – im dalej od południka zerowego (na zachód lub wschód), tym większa jest różnica czasu. Lokalizacje położone na wschód od Greenwich oznaczane są plusem (liczba godzin do przodu), natomiast na zachód – minusem (liczba godzin do tyłu).

Strefa czasowa w Polsce

Polska znajduje się w strefie czasowej GMT+1. Oznacza to, że kiedy w naszym kraju zegary wskazują godzinę 16:00, w Greenwich jest godzina 15:00. Co ciekawe, gdyby strefy czasowe nie były lekko „ponaciągane” lub „uproszczone”, we wschodniej części Polski obowiązywałaby strefa czasowa GMT+2, co oznaczałoby 1-godzinną różnicę czasową w obrębie kraju.

Europa: strefy czasowe na Starym Kontynencie

W większości krajów Europy obowiązuje ta sama strefa czasowa, co w Polsce. Kraje Starego Kontynentu, w których zegary wskazują tę samą godzinę to: Albania, Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Dania, Francja, Gibraltar, Hiszpania, Holandia, Kosowo, Liechtenstein, Luksemburg, Macedonia Północna, Malta, Monako, Niemcy, Norwegia, Polska, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry oraz Włochy.

Ze względu na obowiązującą m.in. w Europie zmianę czasu, w okresie letnim czas w wyżej wymienionych państwach, określany względem tego uniwersalnego to UTC+2, natomiast w okresie zimowym – UTC+1.

Czas w popularnych krajach: Hiszpania, Turcja, Egipt

W popularnych wśród turystów państwach obowiązują strefy czasowe:

  • Hiszpania – GMT+1 (taka sama jak w Polsce),
  • Turcja – GMT+3 (dwie godziny do przodu względem Polski),
  • Egipt – GMT+2 (godzina do przodu względem Polski).

Uwaga! W Turcji i Egipcie nie zmienia się czasu na zimowy i letni. Oznacza to, że jeżeli w Polsce obowiązuje czas letni, w naszym kraju i Egipcie zegarki wskazują tę samą godzinę, natomiast w Turcji – tylko godzinę do przodu.

Katar – strefa czasowa

Katar leży w strefie czasowej GMT+3, co podczas obowiązywania w Polsce czasu zimowego oznacza różnicę czasu o dwie godziny, a letniego – o jedną godzinę.

Jakie strefy czasowe obowiązują w USA?

Podział stref czasowych w USA na mapie
W Stanach Zjednoczonych obowiązuje kilka stref czasowych.

Domena publicznaWikipedia.org / NationalAtlas.gov / RaviC / Domena publiczna

W Stanach Zjednoczonych, ze względu na duże rozmiary kraju, obowiązuje kilka stref czasowych. W części kontynentalnej to:

  • PST: UTC-8 (czas letni PDT: UTC-7) (UTC-8) – na zachodnim wybrzeżu, m.in. Kalifornia, Waszyngton, Nevada
  • MST: UTC-7 (czas letni MDT: UTC-6) – m.in. w Arizonie, Utah, Kolorado
  • CST: UTC-6 (czas letni CDT: UTC-5) – m.in. w Illinois (Chicago) i Teksasie
  • EST: UTC-5 (czas letni EDT: UTC-4) – na wschodnim wybrzeżu, m.in. w Nowym Jorku, Dystrykcie Kolumbii, Florydzie.

Strefy czasowe na innych obszarach Stanów Zjednoczonych:

  • Hawaje – UTC-10
  • Aleuty – UTC-10 / UTC-9
  • Alaska – UTC-9 / UTC-8
  • Portoryko – UTC-4
  • Guam, Mariany Północne – UTC+10

Zobacz też: Wszystkie kraje świata – istnieniu niektórych z nich możesz nie mieć pojęcia. Sprawdź swoją wiedzę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Strefy czasowe na świecie. W której strefie czasowej jest Polska, a w której USA? Wszystko, co warto wiedzieć o obowiązującym podziale - Strona Podróży

Wróć na koniecpol.naszemiasto.pl Nasze Miasto