Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Giełda Papierów Wartościowych. Co to jest?

publikacja prasowa
Giełda Papierów Wartościowych
Giełda Papierów Wartościowych arch. Polskapresse
Prawie każdego dnia w mediach spotykamy się z doniesieniami ekonomicznymi, których "bohaterką" jest Giełda Papierów Wartościowych, ale nie wszyscy wiedzą jaka jest to instytucja i czym się zajmuje.

Pierwsza giełda papierów wartościowych w Polsce została otwarta w Warszawie 12 maja 1817 roku. Sesje na niej odbywały się w godzinach od 12.00 do 13.00. Początkowo handlowano przede wszystkim wekslami i obligacjami. Dopiero w drugiej połowie XIX rozwinął sie obrót akcjami.

W latach międzywojennych giełdy w Polsce zostały zorganizowane na podstawie rozporządzenia Prezydenta o organizacji giełd. W 1938 r. na giełdzie w Warszawie notowano 130 papierów. Były to akcje, obligacje (bankowe, państwowe, municypalne) oraz listy zastawne. Poza warszawską giełdą działały też giełdy w Łodzi, Krakowie, Katowicach, Lwowie, Wilnie i Poznaniu. Po wybuchu II wojny światowej warszawska giełda została zamknięta.
W 1945 roku została podjęta próba reaktywowania działalności giełd w Polsce, ale ich działalność nie była do pogodzenia z narzuconym systemem gospodarki planowanej centralnie.

12 kwietnia 1991 r., w niecały miesiąc po uchwaleniu przez Sejm RP prawa o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszach powierniczych, Minister Finansów reprezentujący Skarb Państwa i Minister Przekształceń Własnościowych podpisali akt założycielski Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Już 16 kwietnia odbyła się pierwsza sesja giełdowa. Wzięło w niej udział 7 domów maklerskich, a notowanych były akcje 5 spółek.

Teraz Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, to największa giełda w Europe Środkowo-Wschodniej. GWP prowadzi rynek regulowany akcji i instrumentów pochodnych, oraz alternatywny rynek akcji NewConnect dla młodych i innowacyjnych spółek. Poza tym rozwijany jest też rynek przeznaczony dla emitentów obligacji komunalnych i korporacyjnych oraz rynek energii - Catalyst. Od 9 listopada 2010 r. warszawska giełda jest spółką publiczną, której notowaną odbywają się na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Generalnie giełda to miejsce gdzie spotykają się inwestorzy, jedni chcą „coś” sprzedać, a inni „coś” kupić. Rządzą tu jasno określone zasady: przejrzystości, bezpieczeństwo i równość. Pierwsza oznacza, że wszyscy mają dostęp do informacji o transakcjach (kupno, sprzedaż), druga to nadzór i nowoczesny system handlu, a trzecia mówi o równych zasadach nabywania i zbywania różnych instrumentów.

Przedmiotem obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych, sąprzede wszystkim papiery wartościowe o charakterze własnościowym (akcje) i dłużnym (obligacje). Poza tym: certyfikaty inwestycyjne, instrumenty pochodne (kontrakty terminowe i opcje) i produkty strukturyzowane.

Podstawową i pierwotną funkcją giełdy jest zapewnienie sprawnego kapitału pomiędzy sprzedającym, a kupującym.Drugą, jest rynkowa wycena instrumentów finansowych na niej notowanych (rynek wtórny). Dzięki temu można realnie ocenić realną wartość danej spółki, ponieważ handlujący danym "papierem" cały czas śledzą jej sytuację. Giełda, to "barometr gospodarki", bo wyprzedzająco pokazuje różnego rodzaju trendy w gospodarce, np. zagrożenia związane z rozwojem danej branży.

Chcesz wiedzieć więcej o inwestowaniu na giełdzie?
Zapisz się na bezpłatne warsztaty giełdowe w Katowicach, organizowane 12 lutego, w ramach ogólnopolskich spotkań „Inwestuj świadomie 2014/2015”, prowadzonych przez Ministerstwo Skarbu Państwa wraz z partnerami programu Akcjonariatu Obywatelskiego.Spotkasz się tam z ekspertami, weźmiesz udział w ciekawych warsztatach i zdobędziesz niezbędną wiedzę potrzebną przy inwestowaniu. Zapisy przez formularz na stronie REJESTRACJA lub pod nr tel. (71) 332 95 67.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto